Mapa dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Niezbędne lekarstwa podczas wycieczki

 

Wyjeżdżając na wycieczkę z dzieckiem nie sposób przewidzieć wszystkiego. Warto zaopatrzyć się w obowiązkowe elementy apteczki. Takie wyposażenie może pomóc nam szybko zareagować na nieoczekiwane zdarzenia. Jest również gwarancją bezpieczeństwa naszego i dziecka oraz pomaga wrócić do domu bez niemiłych wspomnień.

 

Skład apteczki

            Dobór zawartości apteczki zależy od wielu czynników, m.in. od okresu wyjazdu
(np. jeżeli twoje dziecko jest alergikiem, uczulonym na pyłki kwiatów), wieku dziecka czy miejsca docelowego (np. wyjazd do ciepłych krajów). Jednak do najważniejszych elementów apteczki, które zawsze warto zabrać  można zaliczyć:
- leki: przeciwbólowe i gorączkowe (dla małych dzieci w czopkach, dla starszych najlepsze będą te w syropie), witamina C, magnez, węgiel, tabletki na ból gardła (jeżeli dziecko jest na tyle duże by potrafiło je przyjąć), niezbędne jest również wapno w przypadku wysypki, alergii czy uczulenia.
- maści: łagodzące na ugryzienia insektów (szczególnie w miesiącach letnich, nie zapomnij również o zapobieganiu, zaopatrzając się w spray przeciwko komarom czy kleszczom), maść lub żel łagodzący oparzenia słoneczne (gdy przesadzicie z kąpielą słoneczną), maść rozgrzewająca (szczególnie w okresie jesienno-zimowym, stosowana przy przeziębieniach), maści przeciwbólowe i przeciwzapalne.
- środki opatrunkowe (w przypadku skaleczeń, drobnych ran, obtarć): opaska dzianinowa oraz elastyczna, bandaż, kompresy, gazy, opatrunki żelowe (na oparzenia), plastry, chusty.

Ponadto warto mieć ze sobą:
- nożyczki, termometr, wodę utlenioną oraz książeczkę zdrowia i szczepień dziecka.

 

Sposób na lekarstwo

Niestety, niezwykle często dziecko odmawia przyjęcia lekarstwa. Nie ma się co mu dziwić. Niektóre z nich są po prostu niesmaczne. Jednak, istnieją skuteczne formy podawania lekarstw. W ostatnich latach producenci lekarstw prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych lekarstw dla dzieci. Wzbogacane są one w różnego rodzaju walory smakowe, odpowiadające gustowi dziecka. Wyróżniamy m.in. syropy o smaku pomarańczowym, truskawkowym, malinowym, a nawet… coli. W aptekach można spotkać lekarstwa w formie żelek lub rozpuszczalnych gum do żucia. Hitem są również plastry z wizerunkami bohaterów
z bajek: Kubusia Puchatka, Hello Kitty czy Muminkami.

Jednak nie wszystkie leki mają owocowy smak. Jeżeli dziecko nie chce przyjąć leku możemy zmieszać go z sokiem, napojem lub herbatką (w przypadku gdy na ulotce nie ma żadnych przeciwwskazań). Ponadto, warto zwrócić uwagę na formę podania leku, np. kupując ładną, kolorową, plastikową łyżeczkę czy kubek.

 

Kilka dobrych rad

Niezależnie od wszystkiego, warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach:

- staraj się zawsze posadzić dziecko zanim podasz mu lekarstwo. Pozycja siedząca jest najbezpieczniejsza i do minimum ogranicza ryzyko zakrztuszenia,
- jeżeli nie masz pewności co do zastosowania, dawkowania danego leku, najlepiej będzie gdy skontaktujesz się z lekarzem, farmaceutą lub po prostu dokładnie przeczytasz ulotkę. Może to brzmieć jak utarty frazes, jednak jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci,
- jeżeli to możliwe a dziecko jest odporne na przyjmowanie leków, powinny być one popijane wystudzoną, przegotowaną wodą, ponieważ wtedy nie dochodzi do reakcji toksycznej pomiędzy lekiem a płynem.

 

 

Anna Cebeńko

Liczba miejsc w serwisie: 855