Mapa dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim

Muzea
ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza 35, 23-300 Janów Lubelski
woj. lubelskie
Dł. geograficzna 22.4203
Szer. geograficzna 50.6953
Tel: 15 872 00 15
mail: janow@lublin.lasy.gov.pl
Opis:
W skansenie w Janowie Lubelskim zapoznać się można z historią wąskotorowej kolei leśnej łączącej stacje Lipa i Biłgoraj. Trasa ta wynosząca ok. 60 kilometrów nie rozwijała się przez lata, gdyż na początku swego istnienia, w roku 1941 liczyła zaledwie 600m służąc do przewozu drewna.
Ostatni z działających odcinków trasy zamknięto w 1984 roku. Od tego momentu część taboru stanowiła ekspozycję przy składnicy w Szklarni, jednak z powodu braku dozoru często ulegał dewastacjom. W 1999 roku sprzęt przeniesiono do Janowa Lubelskiego, gdzie od roku 2000 funkcjonuje Skansen Kolei Leśnej.

W skansenie można obejrzeć eksponaty stanowiące część historii kolejki leśnej, które z pewnością zachwycą wszystkich miłośników kolei: parowozy i lokomotywy, wagony towarowe, wagony osobowe służące niegdyś do przewozu pracowników, wagon węglarkę czy cysternę, wózki kłonicowe, koleby, platformę z pługiem odśnieżnym, a także  dokumenty, plany i mapy, fotografie.
Wszystkim bardziej dociekliwym odwiedzającym niezależnie od wieku proponuje się spacer wzdłuż dawnej kolejki jako uzupełnienie wizyty w muzeum.
Informacje dodatkowe:
Czynne:
Od poniedziałku do niedzieli- cały dzień.

Ceny:
Wstęp bezpłatny.
Dodaj komentarz

Imię/Login:

Wiadomość: