Mapa dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie na Zamku w Bytowie

Zamki i Zabytki, Muzea
ul. Zamkowa 2, 77-100 Bytów
woj. pomorskie
Dł. geograficzna 19.9305
Szer. geograficzna 52.1162
Tel: 59 822 20 94
mail: hotzam@hotelzamek.com.pl
strona www: www.hotelzamek.com.pl
Opis:
Około 100 km od Gdańska mieści się pięknie zachowany gotycki zamek krzyżacki. Jego początki sięgają końca XIV wieku. Zamek wielokrotnie przechodził z rąk krzyżackich do polskich, jednakże nie zatracił swojego charakterystycznego wyglądu. Obecnie, w południowym skrzydle zamku, w miejscu dawnej rezydencji książąt zachodniopomorskich, zwanym Domem Książęcym, znajduje się hotel, oferujący spędzenie niezapomnianych chwil w otoczeniu średniowiecznych, gotyckich murów. Wystrój sal i pomieszczeń pozostał prawie niezmieniony, jedynie troszkę zmodernizowany, aby przystosować go do wymogów turystycznych.
W tym samym Zamku, ale w innej części znajduje się Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, które wiernie odwzorowuje życie ówczesnego społeczeństwa. Z wystaw możemy się dowiedzieć, jak żyli rolnicy i hodowcy, czym zajmowali się poza pracą w gospodarstwie, jak wyglądały ich domy. Ponadto w innych salach można obejrzeć eksponaty związane z tradycją i regionem kaszubskim - historię i stroje.
Z Zamkiem związane jest także Bractwo Rycerskie zajmujące się wiernym odtwarzaniem historii średniowiecza na Kaszubach. Organizują oni różnorodne pokazy, turnieje i zabawy rycerskie, podczas których można dokładnie poznać elementy zbroi czy dawnego ubioru. Jest to idealna lekcja historii dla najmłodszych, którzy mogą czynnie uczestniczyć w poznawaniu ciekawostek dotyczących średniowiecznego rycerstwa oraz zamku.
Informacje dodatkowe:
Czynne:
* poniedziałek: 10.00 - 16.00 -- wstęp bezpłatny (tylko ekspozycja etnograficzna,
pozostałe sale tylko z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu)
* 1 maja do 31 sierpnia, całość ekspozycji dostępna jest w dniach i godzinach:
wtorek - piątek: 10.00 - 18.00 (po sezonie do 16.00)
sobota - niedziela - w miesiącach lipiec i sierpień, siedziba główna muzeum otwarta będzie w godzinach: 10.00 - 19.00 (po sezonie do 16.00) .

Ceny:
* normalny 8 zł (indywidualne), 7,50 (grupowe)
* ulgowy 5 zł (indywidualne), 4,50 (grupowe) - dotyczy: studentów, emerytów, rencistów
* szkolny 4 zł (indywidualne), 3,50 (grupowe)
* opłata za przewodnika: 1.00 zł od osoby (minimum 15 osób)
Dodaj komentarz

Imię/Login:

Wiadomość: