Mapa dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Muzea
źródło: www.muzeumtechniki.pl/
źródło: www.muzeumtechniki.pl/
ul. Towarowa 4, 58-140 Jaworzyna Śląska
woj. dolnośląskie
Dł. geograficzna 16.4351
Szer. geograficzna 50.9144
Tel: 74 856 43 30
mail: muzeum@muzeumtechniki.pl
strona www: www.muzeumtechniki.pl/
Opis:
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku udostępnia ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy i składającą się z ponad 50 lokomotyw, około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych, a także pługu odśnieżnego.
Jeśli jednak myślimy, że jedyną formą transportu, którą możemy spotkać w muzeum w Jaworzynie Śląskiej jest kolej, jesteśmy w błędzie. Także miłośnicy motoryzacji znajdą tu coś dla siebie, ponieważ oprócz taboru kolejowego można tu zobaczyć kolekcję motocykli Harley-Davidson i Indian. Modele pochodzące z lat 1924-1978 są pieczołowicie odrestaurowane i sprawne technicznie. Wystawę uzupełniają sprawne egzemplarze z czasów przedwojennych i powojennych.
Część motoryzacyjną powiększono o zbiór zabytkowych samochodów takich jak np.  Buick Electra, Mercedes, Fiat 125 , Star 25 czy Żuk, które dziś nieco rzadziej możemy dostrzec na polskich drogach
W pomieszczeniach dawnej parowozowni zorganizowano ekspozycje tematyczne poświęcone historii techniki i przemysłu. Zwiedzić można wystawy maszyn i urządzeń przemysłowych, rolniczych i stolarskich, komputer ODRA z 1974r., maszyny poligraficzne, urządzenia rzemieślnicze, a także urządzenia gospodarstwa domowego pochodzące ze Śląska.
Turystom udostępniona jest również wystawa poświęcona historii telekomunikacji. Składają się na nią zabytkowe radioodbiorniki, dalekopis, telefony i centralki telefoniczne.
To co z pewnością zainteresuje dzieci i młodzież to Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego, w którym uruchomiona została makieta kolejowa sterowana autentycznymi urządzeniami służącymi do zabezpieczenia ruchu kolejowego.
Poza tym turyści mogą skorzystać z przejażdżki rekreacyjnej drezyną lub przejazdu czeskim szynobusem po bocznicy muzeum co z pewnością stanowi niezwykłą atrakcję dla najmłodszych miłośników kolei.
Informacje dodatkowe:
Czynne:
W sezonie letnim (maj-wrzesień)
Codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00

W sezonie zimowym (październik-kwiecień)
Poniedziałek - Piątek od 8.00 do 15.00
Weekendy i Święta od 10.00 do 15.00

W poniedziałki wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Ceny:
Bilet normalny - 11 zł
Bilet ulgowy (dzieci, studenci) - 9 zł
Bilet grupowy (grupa powyżej 8 osób) - 10 zł od osoby.
Cena biletu obejmuje usługę przewodnika, przejazd drezyną, wystawy dodatkowe.
Dzieci do 3 roku życia - wstęp bezpłatny.
Dodaj komentarz

Imię/Login:

Wiadomość: