Mapa dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Muzea
ul. Katedralna 8, 14-530 Frombork
woj. warmińsko-mazurskie
Dł. geograficzna 19.6839
Szer. geograficzna 54.3566
Tel: 55 244 00 71
mail: frombork@frombork.art.pl
strona www: www.frombork.art.pl
Opis:
Mało kto kojarzy miasto Frombork ze słynną postacią Mikołaja Kopernika. A to właśnie tutaj spędził 33 lata swojego życia i to tutaj opracował swoje największe dzieło - O obrotach sfer niebieskich, które zrewolucjonizowało ówczesny świat.
Pierwszą izbę pamiątkową poświęconą temu naukowcu otwarto już na początku XX wieku, jednakże na taką prawdziwą ekspozycję muzealną trzeba było poczekać aż do lat 70. XX wieku, kiedy to Muzeum otrzymało przestronne pomieszczenia magazynowe w odbudowanym dawnym pałacu biskupim oraz mieszkania pracownicze w wyremontowanych obiektach. Przybyło także eksponatów, którymi mogły być wypełnione nowe sale. Nie lada atrakcją były widowiska "Światło-dźwięk" ciesząca się dużą popularnością, niestety już nieorganizowane.
Obecnie Muzeum może się poszczycić prawie 4,5 tysiącami eksponatów związanymi z życiem Mikołaja Kopernika, rozwojem astronomii, medycyny oraz historią Fromborka. Jedną z wyjątkowości owego Muzeum jest praca naukowo-oświatowa w dziedzinie astronomii, do czego służy Planetarium, które wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Dzięki temu można poczuć się jak prawdziwy astronom, bacznie śledzący drogę Słońca, planet, komet, sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd! Na pewno siedząc we fromborskim fotelu i oglądając przykładowo niebo nad Stanami Zjednoczonymi można doznać niezapomnianych wrażeń oraz wiele się nauczyć.
Informacje dodatkowe:
Czynne:
Listopad-grudzień 2011:
- Pałac:
  + poniedziałek - nieczynny
  + wtorek-niedziela - 9:00-16:00
- Dzwonnica:
  + poniedziałek-niedziela - 9:00-16:00
- Szpital św. Ducha:
  + poniedziałek i niedzielaz  - nieczynne
  + wtorek-sobota - 9:00-16:00

Ceny:
W listopadzie i grudniu 2011:
Pałac - normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Dzwonnica - normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Szpital św. Ducha - normalny 6 zł, ulgowy 3 zł

W niedziele wstęp bezpłatny na wystawy stałe w pałacu.
Dodaj komentarz

Imię/Login:

Wiadomość: