Mapa dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Muzeum Kolei

Muzea
źródło: www.tpkww.one.pl/
źródło: www.tpkww.one.pl/
ul. Pułaskiego 100/ 120, 42-200 Częstochowa
woj. śląskie
Dł. geograficzna 19.1044
Szer. geograficzna 50.7995
Tel: (034) 370-16-50
Tel 2: 502 128 687
mail: tpkww@tpkww.one.pl
strona www: www.tpkww.one.pl/
Opis:
Muzeum działa w budynku stacji Częstochowa Stradom. W skład jego zbiorów wchodzą niemalże wszystkie przedmioty niegdyś niezbędne w pracy na kolei. Począwszy od wyposażenia wagonów i lokomotyw wraz z oznaczeniami, przez sprzęt organizujący pracę w kasach biletowych, aż do mundurów kolejarskich, dokumentów, planów i fotografii. Każdego z eksponatów można dotknąć, a muzeum wręcz sugeruje fotografowanie.  Muzeum zabezpieczyło przed zniszczeniem kilka semaforów kształtowych, które do niedawna stanowiły wyposażenie stacji Częstochowa Stradom, a które docelowo mają zająć miejsce przy parowozach. Pod opieką muzeum są dwa bardzo cenne zabytki techniki: parowóz Tkt-48 151 i Ol-49 20, który można podziwiać nieopodal lokomotywowni.
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kolei Warszawsko- Wiedeńskiej zapewniają, że z przyjemnością oprowadzą po muzeum każdego ze zwiedzających i podzielą się swoją wiedzą na temat historii kolei.
Informacje dodatkowe:
Czynne:
Od lutego we wtorki, czwartki i soboty od 10 do 13.

Ceny:
Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Dodaj komentarz

Imię/Login:

Wiadomość: